Corona Tatilinde Çocuğun Zamanının Yeniden Yapılandırılması

ANNE-BABALARA HATIRLATMA!
OKULDA EĞİTİME 30 NİSAN 2020 TARİHİNE KADAR ARA VERİLMESİ, ÇOCUĞUN ZAMANINI YENİDEN YAPILANDIRMA İHTİYACI ORTAYA ÇIKARMIŞTIR.


30 Nisana kadar okullarda eğitime ara verildi, uzaktan eğitime devam edilecek. Öncelikle bu kararın, koronavirüsün yayılmasının önlenmesine katkısı olmasını diliyorum. Bu kararla birlikte, çocukların evde geçirecekleri zamanı amaçlı bir biçimde yeniden yapılandırmak
gerekmektedir.


Düzenli bir işinizin veya okul hayatınızın olması zamanı yapılandırmanızı sağlar ve sizi olası belirsizliklerden ve kaygılardan korur; ertesi gün hangi saatte, nerede, kimlerle birlikte olacağınız ve ne yapacağınız bellidir. Aksi halde her akşam “yarın ne yapacağım, nasıl vakit geçireceğim” sorusuna cevap bulmanız gerekir.

Yetişkinler iş ve çalışma hayatı ile zamanı yapılandırırken, çocuklar ve gençler de okul hayatı ile zamanı yapılandırırlar ve bu da günün nasıl geçirileceğine dair belirsizlikleri azaltır.
Okullarda eğitime uzun bir ara verilmesi, çocuklar adına zamanın yeniden yapılandırılmasını zorunlu hale getirmiştir.
Çocuklar ve gençler için okulda eğitime ara verilen bu günler için zamanı yeniden yapılandırmanız gerekmektedir. Çocuklarla birlikte, her gün belli zaman aralıklarında yapılması gereken rutin faaliyetlerin de yer aldığı, sürdürülebilir bir program yapınız.

Zamanın ve günlük hayatın yeniden yapılandırılması anlamına gelen bu programı eğer çocukla birlikte yaparsanız, programın benimsenmesi ve uygulanabilirliği artacaktır. Böyle bir program yaparken yemek saatlerinin ve uyku saatlerinin sabit kalmasına özen gösteriniz, bu
konuda taviz vermeyiniz.

Sağlıklı günlerde, yeniden okullarda eğitime başlamak dileğiyle.

Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.