ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ UZAKTAN EĞİTİMDEN DAHA ETKİLİ NASIL YARARLANABİLİR?

Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle ilk ve orta öğretim kurumlarında olduğu gibi üniversitelerimizde de örgün eğitime ara verildi. Gerekli altyapıya sahip olan üniversitelerde 23 Mart 2020 tarihinden itibaren dersler uzaktan eğitim sistemiyle yürütülmeye başlandı. Diğer üniversiteler de zaman içerisinde uzaktan eğitime geçecek ve yüz yüze eğitimle başlayan 2019-2020 Bahar Dönemi bütün ülkede uzaktan eğitimle tamamlanacak.

Uzaktan eğitim, çoğu öğretim elemanı ve öğrenci için oldukça yeni bir deneyim. Bu kararla birlikte ilkokuldan lisansüstü eğitime kadar eğitimin bütün düzeylerinde kitlesel olarak dijital teknoloji eğitim amacıyla kullanılmaya başlandı. Bu da hem öğretim elemanlarının hem de öğrencilerin öğrenme sürecindeki rollerini gözden geçirmelerini ve bu yeni uygulamaya uyum sağlamalarını gerektiriyor. Bu amaçla, uzaktan eğitim esnasında öğrencilerin nelere dikkat etmeleri gerektiği konusundaki önerileri derledik. İşte o öneriler:    

 1. İşiniz gücünüz eğitim! Yüz yüze yapılan örgün eğitimde de uzaktan eğitimde de sizin işiniz yine aynı: Eğitim! Göreviniz ise dersleri takip etmek, ders kitaplarını okumak, ödevleri zamanında yapmak,  sınavlara hazırlanmak, vb.
 2. Temel hedefinizi daima aklınızda bulundurun. Derslerinizi takip ettiğiniz, dersin gereklerini yetine getirdiğiniz ve sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde alacağınız diploma ve dereceyi düşünün. Bu sizin motivasyonunuzu artıracaktır.
 3. Haftalık plan yapın. Planınızda günün hangi saatlerini eğitim için ayırdığınızı açıkça belirtin. Bu sürenin yeterli olup olmadığını gözden geçirin, gerekirse eğitim için ayırdığınız süreyi artırın.
 4. Her bireyin kendine özgü bir biyolojik ritmi vardır. Bazı kişiler erken yatıp erken kalkar, bazı kişiler ise gece çok geç saatlerde yatar ve sabah çok geç saatlerde kalkar. Kendinizi bu yönünüzle tanıyın. Vücut ısınızda 24 saat içerisinde küçük ama çok önemli değişiklikler görülür. Vücut ısınızın düşük olduğu saatlerde zihinsel kapasiteniz düşerken, vücut ısınızın yüksek olduğu saatlerde zihinsel kapasiteniz maksimum seviyeye ulaşır. Ders çalışma saatlerinizi planlarken biyoritminizi dikkate alın.  
 5. Hangi görevinizi en son ne zaman tamamlamanız gerektiğini sık sık kontrol edin. İşlerinizi son ana kadar ertelemeyin, hatta düzeltme yapmanız gerekebileceğini de dikkate alarak teslim tarihinden önce tamamlayın. Sosyal medya, telefon, derslerle ilgisi olmayan TV programları gibi dikkat dağıtıcı nesnelerden uzak durun. Kısaca, zaman yönetimi becerinizi etkili bir şekilde kullanın.
 6. Sizin için eğitim diğer arzu ve isteklerinizden çok daha önceliklidir. Dersler için planladığınız bir zaman dilimini, örneğin aynı saatte bir basketbol maçını seyretmek gibi, diğer arzu ve isteklerinize feda etmeyin.  Ya da eğitim için planladığınız zamanın hiçbir dakikasını Facebook veya Instagram gibi sosyal medyada harcamayın.
 7. Gün içinde evde en az kişinin bulunduğu saatleri belirleyin. Bu saatlerde kullanmak üzere, evde dikkatinizi dağıtmayacak bir “sessiz alan” belirleyin. Ev halkından mümkün olduğunca sessiz olmalarını ve sizi rahatsız etmemelerini rica edin. Böylece çalışırken düşünce akışınızın kesintiye uğramasını önleyebilirsiniz.
 8. Eğer eğitim amacıyla kullanmak zorunda değilseniz, cep telefonunuzu, müzik çaları, televizyonu kapatın. Eğer ders çalışırken müzik dinlemek gibi bir alışkanlığınız varsa, en azından ses düzeyi dikkatinizi dağıtacak kadar yüksek olmasın. Aksi halde dikkatiniz bölünür ve düşünme ya da bilgi işleme hızınız yavaşlar.
 9. Sosyal medyanın karanlıklarında kaybolmanız işten bile değil. Bu nedenle sosyal medya kullanımını kesinlikle sınırlayın. Zaten gerçek dünyada yeterince dikkat dağıtıcı uyaran varken bir de buna tweet yazmak, fotoğraflara bakmak, kaç beğeni aldığını kontrol etmek gibi sosyal medyayı eklemeyin. Buna, telefonunuzu en azından sessiz moda alarak başlayabilirsiniz.
 10.  COVID-19 nedeniyle birçok üniversitede açık ders arşivleri geniş kitlelerin kullanımına açıldı. Derslerinizde bu materyallerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bu konuda bilgi edinmek için arkadaşlarınızla ve özellikle öğretim elemanlarıyla iletişime geçebilir, hangi kaynaklara erişebileceğiniz konusunda bilgi isteyebilirsiniz.
 11. Aynı gün içinde farklı birden fazla derse çalışacaksanız ya da aynı dersin farklı konularına çalışacaksanız, birinden diğerine geçerken mutlaka belli bir süre (örneğin 15-20 dakika) ara verin. Her oturumda hedefinizin ne olduğunu kendinize hatırlatın. Oturumlar arasında mola vermezseniz, öğrendikleriniz birbirine karışabilir ve bunları kalıcı bir şekilde belleğinizde yapılandıramazsınız. Bu da motivasyonunuzun bozulmasına neden olur.
 12.  Uzaktan veya çevrimiçi eğitim yayınlarını takip edin, bu yayınların kayıtlarını tekrar tekrar izleyin, dinleyin. Öğrendiklerinizi sanki başka birine anlatıyormuş gibi sesli olarak anlatmaya çalışın. Bu esnada anlamadığınız hususların farkına varırsınız.
 13.  Dersleri takip ederken tıpkı örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de not tutun. Not tutmak önemli bir öğrenme stratejisidir. Hatta önemli noktaların dijital kayıtların hangi dakika aralıklarında açıklandığına ilişkin notlar da alabilir ve daha sonra o bölümleri tekrar dinleyebilirsiniz.
 14. Aynı konuyu dijital ortamda erişebileceğiniz farklı kaynaklardan okuyun, izleyin, dinleyin, karşılaştırın.
 15.  Ders çalışma alışkanlıklarınızı kökten değiştirmeyin. Ders çalışırken çay veya kahve içmek gibi alışkanlıklarınız varsa bunları devam ettirebilirsiniz. Eğer müzik dinleme alışkanlığınız varsa dikkatinizi dağıtmayacak türden müzikler tercih etmelisiniz. Burada amaç, ders çalışmayı sıkıcı hale getirmemektir. Sessiz bir ortamda çalışma alışkanlığınız varsa, örneğin dışarıdan gelebilecek gürültüye karşı kulak tıkacı kullanmayı deneyebilirsiniz.
 16.  Uzun süre ekran başında hareketsiz kalmayın. Arada bir ayağa kalkın, gerinin, birkaç adım hareket edin, varsa evcil hayvanınıza dokunun, vb. Sonra yine çalışmaya devam edersiniz. 3-5 dakikalık kısa molalar zihninizin de toparlanmasına yardımcı olacaktır.
 17. Beden sağlığınıza dikkat edin. Yemeklerinizi zamanında yemeye, uykunuza, kişisel temizliğinize, egzersiz yapmaya gayret edin. Uzun süre ekrana bakmanın yol açacağı gözlerinizdeki yorgunluğu giderecek rutinler oluşturun.
 18.  Esas itibarı ile ders çalışmak olan “işinizi” fazla da abartmayın! Ailenizle ve arkadaşlarınızla da zaman geçirin. Bu sizin rahatlamanıza ve gücünüzü toplamanıza yardımcı olur.
 19.  Akranlarınızla bağlantılarınızı koparmayın ve sınıf arkadaşlarınızla iletişime geçin. Onlarla kaynak alış verişinde bulunun, soru sorun, birbirinizden öğrenmeye çalışın. Bu amaçla WhatsApp veya Facebook gibi ortamları kullanarak haberleşme grupları oluşturabilirsiniz.  
 20. Bir dersi veya bir konuyu anlamadan yeni bir konuya geçerseniz o konuyu öğrenmekte zorlanırsınız. Önceki konulara ilişkin öğrenme açıklarınızı kapatmak için fazladan birkaç saat daha çalışın. Her şeyi başarıyla tamamladığınızda elde edeceğiniz notu, dereceyi ve diplomayı düşünün, bu sizin motivasyonunuza katkı yapacaktır

Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.